ACȚIUNE DE PREÎNTÂMPINARE, CONSTATARE ȘI SANCȚIONARE DESFĂȘURATĂ DE POLIȚIA LOCALĂ

În perioada 20.03-26.03.2017, Direcția Poliției Locale din cadrul Primăriei Giurgiu va desfășura o acțiune pentru preîntâmpinarea, constatarea și sancționarea mai multor fapte. Astfel, acțiunea se va concretiza în baza unui plan aplicabil pentru următoarele fapte:

– încălcarea prevederilor legale de către conducătorii de autovehicule care parchează neregulamentar pe arterele rutiere principale ale municipiului;

– încălcarea prevederilor legale privind fumatul în locuri interzise de Legea nr. 349/2016;

– aruncarea pe domeniul public a cojilor de semințe, precum și depozitarea neautorizată a deșeurilor;

– nerespectarea prevederilor privind creșterea și deținerea câinilor de domiciliu în municipiul Giurgiu, prevăzută de H.C.L.M. nr. 39/2014. Proprietarul animalului de companie trebuie să dețină, în momentul ieșirii pe stradă cu patrupedul, măturică, făraș și pungă pentru colectarea dejecțiilor acestuia, precum și carnetul de sănătate.

Acțiunea va fi desfășurată în perioada mai sus menționată cu un efectiv de 18 lucrători ai Direcției Poliției Locale.

Ultima modificare: 20.03.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul DITL GIURGIU: ACTIVITATEA INTENSĂ DETERMINĂ MODIFICAREA PROGRAMULUI DE LUCRU